Zdjęcie do tekstu - Zakup nieruchomości - TOP 10 najczęstszych błędów

Zakup nieruchomości – najczęstsze błędy

Zakup mieszkania czy domu to wciąż niewątpliwie jedna z najważniejszych i kosztownych inwestycji. Niestety zdarza się, że decyzja podjęta o zakupie nieruchomości może okazać się niewłaściwa, narażając nas na spore koszty. Jakie są najczęstsze błędy podejmowane przy zakupie nieruchomości? Sprawdzisz w tym artykule.

1. Pośpiech to zły doradca

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pośpiech. Wywołany sporą dawką ekscytujących emocji, może spowodować, że podjęta przez nas decyzja o zakupie będzie przedwczesna. Obejrzenie większej ilości ofert, jak również stworzenie listy za i przeciw, pozwoli nam nie tylko na porównanie poszczególnych propozycji mieszkaniowych, ale ułatwi również podjęcie najwłaściwszej dla nas decyzji.

Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa – co wybrać? Sprawdź koniecznie.

2. Nieznajomość rynku

Często poza pośpiechem możemy odnotować także brak rozeznania na rynku wśród kupujących, którzy w ferworze zakupu bazują jedynie na informacjach zaczerpniętych z prospektu od dewelopera lub też wiadomościach zasłyszanych od agenta nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania czy domu, warto nie tylko odwiedzić kilka biur nieruchomości, ale również zajrzeć na branżowe strony internetowe, fora i dowiedzieć się coś więcej na temat samego dewelopera, jak również planu zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której planujemy zamieszkać. Planując zakup, sprawdźmy także interesujący nas dom czy mieszanie w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że zakup wybranej przez nas oferty jest właściwy i adekwatny do zaproponowanego standardu i cen obowiązujących na rynku.

3. Zakup niejasno sprecyzowany

Jednym z najczęściej popełnianych błędów są złe założenia wynikające z zakupu, tego co chcemy mieć, nie uwzgledniające tego czego tak naprawdę potrzebujemy. Zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup, warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki celu kupujemy nieruchomość. Czy jest ona przeznaczona na cele własne czy też jako inwestycja, np. kupowane pod wynajem długoterminowe.

4. Zakup na chwilę

Zdarza się, że ze względów przeważnie finansowych decydujemy się na zakup mieszkania, które tak naprawdę od początku nie spełnia naszych wymagań i jest, np. za małe lub położone w niedogodnej lokalizacji. W takich sytuacjach z reguły tłumaczymy sobie, że jest to mieszkanie “na chwilę” i że za kilka lat je zmienimy. Nic bardziej mylnego, bowiem może okazać się, że w przyszłości nie będziemy mogli kupić kolejnego mieszkania, a my pozostaniemy w tym wcześniej kupionym przez kolejne lata.

Jak nie popełniać błędu przy zakupie nieruchomości? Najlepiej postawić na sprawdzone oferty, jak te dostępne na Gethome.pl na warszawskim Targówku Fabrycznym. Konkurencyjne ceny, dogodna lokalizacja i przestronne metraże – to nie jedyne ich zalety.

5. Im większe, tym lepsze

Innym często popełnianym błędem wśród kupujących jest zakup zbyt dużego lokalu, nieadekwatnego do naszych potrzeb. Im większy metraż, tym większe koszty, które przy braku odpowiednich środków finansowych w konsekwencji będziemy urządzać przez lata. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy wybrany przez nas lokal jest adekwatny do naszych potrzeb i zarobków jest podsumowanie miesięcznych wydatków wraz z hipoteką (o ile istnieje). Warto, by suma naszych wszystkich wydatków nie przekraczała 36% naszych dochodów. W przeciwnym razie, dość szybko może okazać się, że nie stać nas na tak duży dom.

6. Kusząca cena

Innym błędnym zachowaniem wśród kupujących jest zakup najtańszego na rynku domu, czy mieszkania. Niestety kierując się przy wyborze wyłącznie niską ceną, może się okazać, że zakupiony przez nas dom czy mieszkanie nie spełnia naszych oczekiwań, a w konsekwencji poprzez jakość wykonania, będzie wymagał w przyszłości kosztownych przeróbek i remontów, narażając nas na spore koszty, których nie planowaliśmy.

7. Nieprzychylne otoczenie

Brak rozeznania w okolicy i lokalnej społeczności w której niebawem przyjdzie nam egzystować to następny problem. Zanim kupimy mieszkanie, warto zwrócić uwagę, gdzie i w jakim środowisku będziemy mieszkać. Wbrew pozorom zignorowanie otoczenia może mieć dla nas fatalne w praktyce skutki, a uciążliwy sąsiad za ścianą może być większym utrapieniem niż zbyt mały metraż.

8. Nieumiejętne zarządzanie czasem

Zakup nowego mieszkania to niewątpliwie czasochłonna czynność. Zatem planując owy zakup, pamiętajmy, że będziemy potrzebowali czas nie tylko na podjęcie decyzji, ale i na ewentualne uzyskanie kredytu, kompletowanie dokumentacji, remont i przeprowadzkę. Jest to dość istotne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wprowadzając się do nowego lokum, sprzedajemy jednocześnie mieszkanie, w którym aktualnie przebywamy.

9. Oferta bezwarunkowa

Ponadto decydując się na zawarcie umowy ze sprzedającym, kupujący często zapomina o uzależnieniu danej transakcji od wielu czynników wspomnianych powyżej Warto pamiętać, że w przypadku zerwania umowy bezwarunkowej grożą nam spore sankcje finansowe. Decydując się na zakup, warto czasem pokusić się o dodatkowy zapis  w umowie, uwzględniający;

  • uzależnienie oferty od uzyskania kredytu hipotecznego
  • uzależnienie oferty od przeprowadzenia dokładnej inspekcji i jej wyników
  • uzależnienie oferty od sprzedaży własnej nieruchomości

10. Stan prawny nieruchomości

Niestety coraz częściej na rynku nieruchomości zwłaszcza na rynku wtórnym zdarza się, że osoba podająca się za sprzedającego nie jest właścicielem ani pełnomocnikiem właściciela nieruchomości. Takie przypadki dość często występują, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zakup nieruchomości bez pośredników. Zanim wypowiemy ostateczne “tak” – sprawdźmy dokładnie, czy lokal ma jednego, czy kilku właścicieli oraz czy stan prawny mieszkania faktycznie pozwala na jego sprzedaż. Koniecznie trzeba sprawdzić dokumentację i stan prawny nieruchomości, m.in. księgę wieczystą – to pierwsze i najważniejsze źródło informacji, z którego powinniśmy skorzystać planując zakup mieszkania czy domu.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz