Zdjęcie do tekstu - Zamiana mieszkania

Zamiana mieszkania

Myśląc o zmianie miejsca zamieszkania zwykle zastanawiamy się po prostu nad zakupem nowego lokum. Transakcje zamiany lokali nie są na polskim rynku zbyt popularne, zdarzają się raczej bardzo rzadko. Najczęściej decydują się na nie rodziny. Wprawdzie jest to bardzo skomplikowana logistycznie operacja, ale i tak jest to prostszy sposób niż zakup i sprzedaż. Zamiana mieszkania zamiast sprzedaży – czy to dobre rozwiązanie?

Zamiana mieszkania – korzyści

Zamiana mieszkania to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają niską zdolność kredytową lub planują kupić nowe lokum, ale muszą najpierw sprzedać stare. Jest to tańszy i prostszy sposób, ponieważ transakcja polega jedynie na wymianie, a podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) jest niższy. Przy transakcji na rynku wtórnym jest to 2 proc. wartości mieszkania, przy zamianie podatek naliczany jest natomiast od różnicy w wartości obu nieruchomości.

Osoby decydujące się na zamianę oszczędzają również na niższej taksie notarialnej, ponieważ dokonywana jest jedna transakcja. Dodatkowo należy się niższa prowizja dla pośrednika. Dzięki zamianie nieruchomości można oszczędzić kilka tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to niższy koszt dla obu stron transakcji.

Sprawdź również: apartamenty wakacyjne – czy to dobry sposób na lokatę kapitału?

Znalezienie strony transakcji

Sprzedaż i kupno mieszkania niełatwo jest ze sobą synchronizować tak, aby moment wyprowadzki z dotychczasowego lokalu nie nastąpił przed odbiorem kluczy do nowego „M”. Ten argument zdecydowanie przemawia za zamianą mieszkań. Ale czy na pewno? Tutaj pojawiają się pierwsze schody. Zaczynają się już na etapie poszukiwań, ponieważ nawet na popularnych portalach z ogłoszeniami mało jest ofert zamiany mieszkań. Tego typu informacje częściej będą się pojawiać na tablicach informacyjnych czy w gazetach. Dlatego też, tam warto ich szukać. Po udanym poszukiwaniu drugiej strony transakcji może pojawić się trudność w zsynchronizowaniu dwóch przeprowadzek. Jest to bardzo duże wyzwanie logistyczne, ale przy odrobinie dobrej organizacji jest wykonalne.

O czym pamiętać?

Zamiana mieszkań powinna być dokonana u notariusza. Została uregulowana w Kodeksie Cywilnym – zapis 603. Jest to tzw. umowa wzajemna, dwustronnie obowiązująca. Podobnie jak każda umowa, w której następuje przeniesienie własności nieruchomości, wymaga ona formy aktu notarialnego. Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii jakimi są opis nieruchomości i potwierdzenie prawa własności. Warto dodać, że lokal powinien być przekazany zgodnie ze stanem z oględzin. Jeśli znajdzie się w nim dodatkowe wyposażenie koniecznie trzeba je wyszczególnić.

Zamiana nieruchomości nie przysługuje tylko osobom posiadającym prawo do własności lokalu. Mogą go dokonać również lokatorzy mieszkań spółdzielczych lokatorskich czy też komunalnych. W przypadku tych ostatnich zgodę musi wydać gmina. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek i okazać przydział. Warunkiem doprowadzenia do transakcji jest brak zaległości czynszowych. Niekiedy konieczne jest przygotowanie uzasadnienia takiej zamiany jak np. zbyt mały metraż. Może się również zdarzyć, że trzeba będzie podać również informacje o drugiej stronie transakcji.

Warto?

Zamiana mieszkania to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla osób, które zastanawiają się nad zmianą dotychczasowych czterech kątów. Taki proceder często stosują rodziny, ponieważ niekiedy starsze pokolenie chce zmienić lokum na mniejsze, a młodszemu akurat powiększyła się rodzina więc potrzebuje większego metrażu. Jest to rozwiązanie opłacalne i pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale często i czas.

Przeczytaj: Zalane mieszkanie – kto ponosi za nie odpowiedzialność?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz