Pomoc w załatwieniu formalności kredytowych to już standard w ofercie deweloperów. Coraz częściej do pakietu usług uzupełniających dołącza projektowanie wnętrz i wykończenie mieszkania, a ostatnio także zarządzanie najmem. Ta ostatnia usługa skierowana jest do tych nabywców, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. Co obejmuje zarządzanie najmem? Kiedy się opłaca?
Zarządzanie najmem – perspektywy
Ciągła profesjonalizacja rynku nieruchomości w Polsce otwiera nowe możliwości także dla firm działających na rynku pierwotnym. Deweloperzy korzystają z faktu, że klient staje się coraz bardziej wymagający i docenia kompleksowość usług. Polski rynek najmu jest jeszcze słabo zinstytucjonalizowany i opiera się na wynajmie mieszkań od osób prywatnych. Jednak zakup mieszkania na wynajem to kusząca alternatywa wobec lokowania kapitału w banku, stąd coraz częściej dostrzegana przez inwestorów.
Wynajmuj i śpij spokojnie
Zarządzanie najmem polega na sprawowaniu opieki nad mieszkaniem przeznaczonym do wynajęcia przez specjalistów, którzy zastępują właściciela we wszelkich czynnościach związanych z wynajęciem lokalu. Począwszy od przygotowania mieszkania do wynajmu, poszukiwania najemcy, przez podpisanie umowy, po wszelkie kwestie związane z użytkowaniem mieszkania, np. pobór czynszu, zapłatę za media czy drobne naprawy.
Ważna kwestia to bezpieczeństwo najmu, czyli odpowiednio skonstruowana umowa, która zabezpiecza interesy obu stron. Za jej sporządzenie również odpowiadają specjaliści od zarządzania najmem. Co jeszcze mieści się w usłudze zarządzania najmem?
Dwa sposoby naliczania prowizji
Wynagrodzenie dla firmy zarządzającej najmem to odsetek liczony od wysokości czynszu, jaki uda się wynegocjować. Najczęściej jest to około 10%. W praktyce stosowane są dwa modele rozliczeń. W pierwszym przypadku właściciel mieszkania płaci firmie zarządzającej wyłącznie wtedy, kiedy mieszkanie jest wynajęte. Kiedy lokal stoi pusty, nie ma prowizji dla firmy zarządzającej. Pobierane są najczęściej opłaty za poszczególne czynności, np. sprzątanie mieszkania, zamieszczenie ogłoszenia itp., ustalane kwotowo lub procentowo od kwoty ostatniego czynszu (np. 3%). W drugiej opcji firma zarządzająca najmem bierze na siebie ryzyko niewynajęcia mieszkania i gwarantuje właścicielowi lokalu stały, comiesięczny dochód według ustalonej stopy zwrotu (zwykle jest ona niższa niż w pierwszym przypadku). Najczęściej firmy zajmujące się zarządzaniem najmem oferują jeden z modeli rozliczenia, w zależności od oceny rynku i atrakcyjności lokalu.
Całoroczny wynajem – czy opłaca się inwestować w apartamenty w górach i nad morzem?
Zarządzanie najmem oferowane u dewelopera?
Usługa zarządzania najmem staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w sytuacji, kiedy właściciel mieszkania inwestuje w nieruchomość położoną w innej miejscowości, np. w dużym mieście, gdzie rynek najmu lepiej prosperuje. Wtedy konieczność dojazdu do każdego potencjalnego wynajmującego, który chce obejrzeć mieszkanie, może być uciążliwa. Stąd wygodniej i często taniej, zlecić te czynności firmie.
Jednak mieszkanie od dewelopera to dobra oferta dla tych najemców, którzy poszukują nowego lokalu i wyższego standardu. Deweloperzy dostrzegają potencjał w rynku usług zarządczych i coraz częściej myślą o kompleksowym podejściu do obsługi klienta. Zdarza się, że kupujący mieszkania zdradzają swe zamiary wobec nieruchomości i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaoferować im dodatkowe usługi związane z wynajmem.
Przeczytaj również: Zakup nieruchomości – z jakimi kosztami się wiąże?