Zdjęcia do tekstów - Zasoby mieszkaniowe Polaków

Zasoby mieszkaniowe Polaków

Zasoby mieszkaniowe – jak się kształtują na rodzimym rynku? Liczba lokali mieszkalnych wciąż jest w naszym kraju zbyt mała, nawet mimo powstających jak grzyby po deszczu nowych inwestycji deweloperskich. W efekcie Polacy mieszkają, gdzie się da – często w bardzo złych, szkodliwych dla zdrowia warunkach. Alternatywą dla wynajmu po cenach rynkowych – powinny być mieszkania komunalne. Jakie możliwości mają Polacy w zakresie zasobów mieszkaniowych? 

Rynek nieruchomości

Popyt na rodzimym rynku nieruchomości bije spektakularne rekordy, a na dodatek ma charakter spekulacyjny. Zamiast trzymać pieniądze na lokatach czy w funduszach inwestycyjnych, Polacy wybierają środki z kont i pakują w mieszkania na wynajem, albo na sprzedaż – z nadzieją, że inwestycja zwróci się w perspektywie kilku lat. Ceny mieszkań zarówno z rynku pierwotnego mocno poszybowały w górę. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup własnego M. Jakie są zasoby mieszkaniowe Polaków i jakie mają oni możliwości na rynku, jeśli nie zdecydują się na zakup mieszkania od dewelopera?

Rynek wtórny

Mieszkania z tzw. drugiej ręki z reguły są tańsze od tych pochodzących bezpośrednio z rynku pierwotnego. Z reguły, ponieważ ich kupno zwykle obciążone jest koniecznością przeprowadzenia remontu, nierzadko generalnego, który pochłania znaczną część funduszy. Lokale pochodzące z rynku wtórnego mają jednak swoje zalety. Są to m.in:

  • możliwość znalezienia mieszkania lub domy w korzystnej cenie,
  • brak konieczności wykończenia i wyposażenia mieszkania lub domu,
  • ocena zagospodarowania terenu wokół budynku,
  • możliwość weryfikacji najbliższego otoczenia,
  • możliwość kupienia mieszkania lub domu w miejscu, gdzie nie są prowadzone inwestycje deweloperskie.

TBS-y

Najem społeczny istnieje już w Polsce m.in. w formie popularnych ostatnimi czasy TBS-ów, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To rozwiązanie dla osób średniozamożnych, które z jakichś powodów nie mogą bądź nie chcą, bądź nie mogą kupić własnego mieszkania. TBS budują mieszkania czynszowe i wynajmują je lokatorom, a czynsz może być nawet trzykrotnie niższy. Jednak TBS-y nie mogłyby funkcjonować bez pomocy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W Europie Zachodniej tego typu inicjatyw jest jednak dużo więcej, ponieważ państwo zachęca prywatnych właścicieli do udostępniania swoich mieszkań osobom gorzej zarabiającym, oferując udogodnienia takie jak:

  • dodatek mieszkaniowy,
  • dopłaty do czynszu,
  • dostęp do preferencyjnego finansowania budowy,
  • różne ulgi podatkowe.

Niestety nawet osoby, które kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego, często go nie otrzymują, ponieważ lokali jest zwyczajnie za mało. 

Ocena redakcji Immodi

Zasoby mieszkaniowe na polskim rynku nieruchomości są bardzo duże i różnorodne. Popyt na mieszkania w naszym kraju nie maleje, dlatego próżno czekać na spadki ich cen. Wzrosty są notowane regularnie od 2013 roku, jednak możliwości jest naprawdę dużo. Oferty z rynku pierwotnego, wtórnego, mieszkania komunalne, wspólnoty, spółdzielnie, TBS-sy, cieszą się sporym zainteresowaniem a ich rozpiętość cenowa pozwala na zakup własnego M niezależnie od zasobności portfela. 

Przeczytaj również:

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz