zdjęcie do tekstu - Zero waste w domu

Zero waste w domu

Termin zero waste, ostatnimi czasy zyskał dużą popularność. Coraz więcej osób jest świadomych wpływu działalności człowieka – w tym produkcji odpadów – na środowisko i jakość biosfery. Jednak zero waste to nie tylko nie tylko resztki i pozostałości po pełnowartościowych produktach. To także marnotrawstwo, a w szerszym rozumieniu również styl życia. Jak stosować eko filozofię w domu? Sprawdź nasze propozycje. 

Zero waste, czyli trochę historii

Początki filozofii zero waste sięgają lat 70. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozgłos ruch zdobył stosunkowo niedawno, za sprawą rodziny Johnsonów – autorów bloga i książki Zero Waste Home. Bea Johnson zasłynęła faktem, że roczna produkcja śmieci, której nie udało się ponownie wykorzystać, zmieściła w jednym słoiku. W erze konsumpcjonizmu i nadmiaru to osiągnięcie jest warte refleksji – czy robię wystarczająco dużo dla środowiska? Takie pytanie zadaje coraz więcej obywateli. Jednak czy istnieją sposoby na ograniczenie marnotrastwa i nadprodukcji śmieci? Okazuje się, że tak. Bea Johnson podaje proste sposoby:

 • refuse – odmawiaj rzeczy, które są niepotrzebne
 • reduce – ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum
 • reuse – użyj ponownie zamiast wyrzucać
 • recycle – przetwarzaj
 • rot – kompostuj

Szukasz nieruchomości w województwie warmińsko-mazurskim? Zapoznaj się z ofertą Gethome.pl w Olsztynie i znajdź mieszkanie, w którym będziesz mógł praktykować filozofię zero waste.

Zero waste w domu – porady

Jak przekuć powyższą filozofię na codzienność i zacząć dbać o środowisko, produkując mniejszą ilość odpadów? Sprawdź koniecznie naszą listę. 

 1. rób przemyślane zakupy – kupuj to, co jest niezbędne
 2. nie kupuj wody butelkowanej – możesz użyć dzbanka filtrującego wodę, lub pić wodę z kranu (w Polsce jest zdatna do picia)
 3. na zakupy chodź z torbami wielokrotnego użytku
 4. jeśli masz możliwość zakupu warzyw i owoców oraz produktów suchych (ryż, kasza, makaron) na wagę, zrób to
 5. kanapki pakuj do plastikowych lunchboxów
 6. wykorzystuj resztki, rób przetwory
 7. korzystaj z ekologicznych środków czystości – większość z nich możesz zrobić sam
 8. segreguj śmieci (jak to zrobić przeczytasz tutaj: https://gethome.pl/blog/segregacja-smieci-nowe-zasady/)
 9. jednorazowe foremki do pieczenia babeczek zamień na silikonowe
 10. wymień tradycyjne żarówki na ledowe
 11. nie drukuj biletów – korzystaj z pliku PDF
 12. oszczędzaj wodę

Czy życie bez śmieci jest możliwe?

Zmniejszenie ilości śmieci w domu można zacząć od wprowadzania drobnych zmian. Ważne jednak, żeby zacząć to robić i nie zniechęcać się myślą, że przecież nie da się nie śmiecić. To oczywiste, że w dzisiejszym świecie, który jest nastawiony na konsumpcyjny styl życia, pełne osiągnięcie filozofii eco nie jest możliwe. Można jednak znacznie zmniejszyć ilość odpadów, do czego serdecznie zachęcamy. 

Może Cię zainteresować: garderoba idealna.

Oceń ten artykuł!

2 thoughts on “Zero waste w domu”

Dodaj komentarz