Termin zero waste, ostatnimi czasy zyskał dużą popularność. Coraz więcej osób jest świadomych wpływu działalności człowieka – w tym produkcji odpadów – na środowisko i jakość biosfery. Jednak zero waste to nie tylko nie tylko resztki i pozostałości po pełnowartościowych produktach. To także marnotrawstwo, a w szerszym rozumieniu również styl życia. Jak stosować eko filozofię w domu? Sprawdź nasze propozycje.
Zero waste, czyli trochę historii
Początki filozofii zero waste sięgają lat 70. ubiegłego wieku, jednak prawdziwy rozgłos ruch zdobył stosunkowo niedawno, za sprawą rodziny Johnsonów – autorów bloga i książki Zero Waste Home. Bea Johnson zasłynęła faktem, że roczna produkcja śmieci, której nie udało się ponownie wykorzystać, zmieściła w jednym słoiku. W erze konsumpcjonizmu i nadmiaru to osiągnięcie jest warte refleksji – czy robię wystarczająco dużo dla środowiska? Takie pytanie zadaje coraz więcej obywateli. Jednak czy istnieją sposoby na ograniczenie marnotrastwa i nadprodukcji śmieci? Okazuje się, że tak. Bea Johnson podaje proste sposoby:
- refuse – odmawiaj rzeczy, które są niepotrzebne
- reduce – ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum
- reuse – użyj ponownie zamiast wyrzucać
- recycle – przetwarzaj
- rot – kompostuj
Szukasz nieruchomości w województwie warmińsko-mazurskim? Zapoznaj się z ofertą Gethome.pl w Olsztynie i znajdź mieszkanie, w którym będziesz mógł praktykować filozofię zero waste.
Zero waste w domu – porady
Jak przekuć powyższą filozofię na codzienność i zacząć dbać o środowisko, produkując mniejszą ilość odpadów? Sprawdź koniecznie naszą listę.
- rób przemyślane zakupy – kupuj to, co jest niezbędne
- nie kupuj wody butelkowanej – możesz użyć dzbanka filtrującego wodę, lub pić wodę z kranu (w Polsce jest zdatna do picia)
- na zakupy chodź z torbami wielokrotnego użytku
- jeśli masz możliwość zakupu warzyw i owoców oraz produktów suchych (ryż, kasza, makaron) na wagę, zrób to
- kanapki pakuj do plastikowych lunchboxów
- wykorzystuj resztki, rób przetwory
- korzystaj z ekologicznych środków czystości – większość z nich możesz zrobić sam
- segreguj śmieci (jak to zrobić przeczytasz tutaj: https://gethome.pl/blog/segregacja-smieci-nowe-zasady/)
- jednorazowe foremki do pieczenia babeczek zamień na silikonowe
- wymień tradycyjne żarówki na ledowe
- nie drukuj biletów – korzystaj z pliku PDF
- oszczędzaj wodę
Czy życie bez śmieci jest możliwe?
Zmniejszenie ilości śmieci w domu można zacząć od wprowadzania drobnych zmian. Ważne jednak, żeby zacząć to robić i nie zniechęcać się myślą, że przecież nie da się nie śmiecić. To oczywiste, że w dzisiejszym świecie, który jest nastawiony na konsumpcyjny styl życia, pełne osiągnięcie filozofii eco nie jest możliwe. Można jednak znacznie zmniejszyć ilość odpadów, do czego serdecznie zachęcamy.
Może Cię zainteresować: garderoba idealna.
Fajne porady, warte zastosowania. Nawet jeśli całkowicie nie ograniczymy produkcji odpadów, możemy je choć trochę zmniejszyć.
Zgadzam się. Przeraża mnie ilość śmieci jaką produkuję jako jedna osoba. Odechciewa mi się kupować np. ubrań bo mam wrażenie, że to marnotrawstwo.